Okna narożne to rozwiązanie chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie, gwarantujące pomieszczeniom doskonały dostęp do dużej ilości światła słonecznego. Od pewnego czasu coraz większą popularność zdobywają „narożniki” bez tradycyjnego łącznika, który zastępowany jest bezpośrednim łączeniem szyby do szyby tzw. stepem.
Okna narożne najczęściej wybierają inwestorzy, dla których nowoczesny i stylowy design oraz naturalne światło są jednymi z głównych wymagań przy tworzeniu budynku. Optyczne powiększanie przestrzeni, otwarty widok na ogród czy wizualne wzbogacenie elewacji są głównymi zaletami posiadania takiego rozwiązania. Doceniając walory estetyczne, projektanci zaczęli się jednak zastanawiać czy okna narożne mogą prezentować się jeszcze ciekawiej zapewniając odpowiednie parametry termoizolacyjności?
Odpowiedzią na ich oczekiwania jest metoda połączenia szkła na tzw. step.
Bezpieczeństwo, estetyka i ciepło
Czym więc jest tajemniczy step? Jest to nowoczesna technologia klejenia szyb, w której nie musimy stosować tradycyjnego łącznika. Szyby są połączone specjalnym spoiwem, a w miejscu łączenia znajduje się wąski pasek ciemnego szkła niemal niewidoczny z zewnątrz ze względu na lustrzany efekt szkła. Brak ramy w narożu daje zupełnie nowe możliwości projektowania domów i pozwala nawiązywać do skandynawskich form, wyznaczających europejskie trendy w pasywnej architekturze. Zastosowanie takiego połączenia jest szczególnie funkcjonalne w inwestycjach z dużymi przeszkleniami, w których zamiast użycia łącznika kątowego łączymy obie szyby zaopatrzone w klin docieplający gwarantujący wysokie parametry.
Specyfika łączenia na step wymaga użycia szkła hartowanego, gwarantującego bezpieczeństwo oraz ciepło w nowoczesnej i estetycznej postaci.
O zaletach montowania okien narożnych ze szkłem stepowanym mogli przekonać się inwestorzy odwiedzający stoisko HENSFORT na tegorocznych międzynarodowych Targach Batimat w Paryżu.