Projekt indywidualny czy katalogowy - który wybrać do swojego domu?

Wybranie projektu to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych podczas budowy wymarzonego domu. Do rozpatrzenia otrzymujemy dwie możliwości. Jedna to zlecenie osobie uprawnionej, czyli architektowi, wykonania projektu indywidualnego, inna natomiast to wybór projektu katalogowego. Który będzie dla nas najkorzystniejszy?

 

Gdy mamy już za sobą etap szukania środków na finansowanie domu oraz posiadamy decyzję o warunkach zabudowy domu możemy przejść do kolejnego kroku, jakim jest wybranie projektu naszego wymarzonego domu.

Indywidualny projekt domu

Decydując się na tę opcję powinniśmy zacząć od sprawdzenia, czy osoba realizująca zlecenie posiada uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności (w tym wypadku architektoniczne) oraz jest wpisana na listę członków właściwego samorządu. Jeżeli wszystko jest w porządku, możemy przystąpić do pracy nad projektem. I tutaj możemy dać upust swojej wyobraźni tworząc dom energooszczędny lub inteligentny, o większym metrażu lub mniejszym, parterowy lub piętrowy. Ponadto, architekt przygotowując dla nas projekt indywidualny, od razu wykona projekt zagospodarowania działki. Określa on granice działki, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ zieleni, układ komunikacyjny itp. Niestety jednak, jak w większości innych przypadków, także i w tym medal ma dwie strony. Decydując się na projekt indywidualny musimy bowiem liczyć się z dość dużym wydatkiem. Dlatego też, już na starcie warto dokładnie ustalić z architektem jego zakres obowiązków.

Katalogowy projekt domu

Drugie rozwiązanie, czyli projekt katalogowy jest wyborem bardziej ekonomicznym, jednak niosącym ze sobą sporo trudności. Przede wszystkim nie mamy tutaj możliwości ingerencji w plan poza granice określone przez autora.. Ponadto musimy mieć na uwadze konieczność adaptacji gotowego projektu do konkretnej działki. W tym celu, na aktualnej mapie trzeba przygotować projekt zagospodarowania działki. Powinien on obejmować określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących oraz projektowanych obiektów budowlanych, a także sieć uzbrojenia terenu. Dodatkowo należy w nim uwzględnić sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów. Wszystkie te dane muszą być określone w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich. 

Planujesz budowę domu? Przeczytaj wszystko co powinieneś o tym wiedzieć w naszym bezpłatnym poradniku dla inwestorów! Wystarczy zapisać się na naszego newslettera!

Blog
Aktualności
Rzecz Gustu

Skorzystaj z oferty naszego sklepu RZECZ GUSTU i udekoruj swój dom! Sztukateria, farby, dekoracje. Z hasłem HENSFORT uzyskasz 10% zniżki na wszystkie produkty!

rzeczgustu.eu