Zgłoszenie budowy domu czy uzyskanie pozwolenia na budowę?

Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę i złożenia odpowiedniego wniosku.  Jakie mamy do tego możliwości i czy dla inwestora lepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego czy uzyskanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego? 


W najnowszym wpisie z cyklu naszych porad inwestorskich przechodzimy do kolejnego etapu przy budowie domu. Po zakupie działki i wybraniu odpowiedniego projektu przychodzi czas na uzyskanie formalnych zgód dotyczących budowy.

Zgłoszenie budowy domu

Od 2015 roku polskie prawo pozwala wznosić wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne bez uzyskania prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę, a jedynie na podstawie zgłoszenia, o ile ich obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
Zgłoszenie budowy przyspiesza procedurę i pozwala uniknąć niepotrzebnych formalności. Jednakże, zwolnienie przez ustawodawcę z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego, nie wyklucza ubiegania się o nie, a co za tym idzie budowy domu na podstawie ostatecznej decyzji. Zamiar rozpoczęcia budowy domu powinien być w tym przypadku zgłoszony w starostwie. Wniosek musi precyzyjnie określać rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Ponadto do zgłoszenia należy dołączyć m.in 

  • Projekt budowlany w czterech egzemplarzach wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i zaświadczeniem dowodzącym, iż osoba wykonująca projekt budowlany jest członkiem właściwej izby samorządu (np. izby architektów), aktualnym na dzień opracowania projektu,
  • Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane 


Ważnym jest, aby do wniosku załączone były wszystkie wymagane dokumenty, w przeciwnym bowiem razie organ może wezwać nas do ich uzupełnienia, a jeżeli nie zrobimy tego w wyznaczonym terminie, wnieść sprzeciw. Jeżeli nie pojawią się żadne z wymienionych powyżej zagrożeń, organ administracji publicznej nie wniesie sprzeciwu. Wtedy, po 21 dniach od daty złożenia wniosku mamy do czynienia z sytuacją zwaną milczącą zgodą i wraz z nią, po wcześniejszym ostemplowaniu projektu, odebraniu go z urzędu i pozyskaniu dziennika budowy możemy przystąpić do realizacji. 


Pozwolenie na budowę domu


Drugą metodą legalnego rozpoczęcia prac jest wspominane już uzyskanie pozwolenia na budowę. Tutaj również wszelkie formalności rozpoczynają się od wizyty w odpowiedniej instytucji: starostwie powiatowym, urzędzie miasta w przypadku miast na prawach powiatu lub urzędzie dzielnicy, kiedy działka zlokalizowana jest w Warszawie. Do składanego wniosku trzeba dołączyć takie same załączniki, jak miało to miejsce w przypadku zgłoszenia budowy. Jeżeli zapomnimy o jakimś dokumencie lub w podaniu pojawią się jakiekolwiek braki formalne, zostaniemy wezwani do ich uzupełnienia w odgórnie narzuconym terminie.

Zarówno zgłoszenie jak i pozwolenie zachowują ważność przez okres 3 lat, a nierozpoczęcie prac w tym okresie (lub przerwanie prac na taki okres) skutkuje jej wygaśnięciem. W takiej sytuacji, należy ponownie złożyć wniosek i nie wszczynać żadnych działań do momentu uzyskania nowej decyzji.

Blog
Aktualności
Rzecz Gustu

Skorzystaj z oferty naszego sklepu RZECZ GUSTU i udekoruj swój dom! Sztukateria, farby, dekoracje. Z hasłem HENSFORT uzyskasz 10% zniżki na wszystkie produkty!

rzeczgustu.eu